Tāpat kā neliela nepareizi darbojošās skrūves var apturēt automašīnu, minerālvielu un mikroelementu trūkums var traucēt cilvēka organisma darbību. Šiem svarīgākajiem metāliem ir izšķiroša nozīme mūsu veselībā un labsajūtā. Šajā rakstā aplūkosim minerālvielu un mikroelementu nozīmi, to ieteicamo dienas devu un to īpašo lomu muskuļu attīstībā.

1. minerālviela: bors - neapzinātais varonis Bors ir minerālviela, kuras nozīme cilvēka veselībā joprojām tiek pētīta. Lai gan sākotnējie pētījumi liecina, ka bors var palīdzēt novērst un ārstēt tādas slimības kā osteoporoze un artrīts, tas nepalielina testosterona līmeni cilvēka organismā, pretēji dažiem apgalvojumiem. Tomēr ir pierādījumi, ka sievietēm pēc menopauzes, kuras lieto boru, testosterona ražošana palielinās.

Precīza bora loma kalcija, magnija un fosfora metabolismā vēl tiek pētīta, bet tiek uzskatīts, ka tas darbojas kā starpnieks. Bors ir atrodams dārzeņos un augļos, un ieteicamā dienas deva ir 1,5-3 mg.

2. minerālviela: kalcijs - celtniecības elements Kalcijs ir visizplatītākā minerālviela mūsu organismā, un tas ir svarīgs dažādiem bioķīmiskiem procesiem. Tas stiprina mūsu kaulus, nagus un zobus, kā arī spēlē būtisku lomu muskuļu saraušanā, asins veidošanā, sirdsdarbības regulēšanā un neiromediatoru izdalīšanā.

Papildu kalcija uzņemšana var veicināt muskuļu masas attīstību, kā to pierāda pētījums, kas publicēts žurnālā Journal of the American Medical Association. Sportistiem ar hronisku minerālvielu, īpaši kalcija, trūkumu, papildinot uzturu ar kalciju, palielinājās kaulu minerālvielu sastāvs un muskuļu masa.

Kalcija trūkums ir īpaši izplatīts sieviešu vidū, un tas var izraisīt osteoporozi un hipertensiju. Ieteicamā kalcija dienas deva ir 1000 mg, un piena produkti ir lielisks tā avots. Cilvēkiem ar piena nepanesību vai īpašām saslimšanām papildu kalcija uzņemšana var būt lietderīga. Izvēlieties kalcija citrātu, nevis kalcija karbonātu, lai nodrošinātu labāku uzsūkšanos un samazinātu nierakmeņu veidošanās risku.

3. minerālviela: hroms - insulīna palīgs Hroms cilvēka organismā darbojas kā koenzīms, palīdzot insulīnam pildīt tā būtisko lomu. Hroma trūkums var izraisīt insulīna rezistenci, diabētu un olbaltumvielu un tauku vielmaiņas traucējumus.

Zinātniskie pētījumi liecina, ka, papildinot uzturu ar vismaz 200 mcg hroma, var uzlabot glikozes transportu, samazināt insulīna līmeni un mazināt sākotnējos hipoglikēmijas simptomus cilvēkiem ar insulīna rezistenci un no insulīna neatkarīgu diabētu. Hroma piedevas var arī palīdzēt zaudēt taukus un veidot muskuļus, īpaši netrenētiem sportistiem.

Ieteicamā hroma dienas deva ir dažāda, bet minimālā deva ir 200 mcg. Sportistiem, kuri intensīvi trenējas, dienā vajadzētu uzņemt vismaz 300 mcg. Hromu var lietot dažādās formās, piemēram, kā hroma pikolinātu, hroma citrātu, hroma hlorīdu un hroma polinikotinātu.

4. minerālviela: varš - saistaudu sargs Vārim ir izšķiroša nozīme tādu svarīgu enzīmu darbībā, kas nodrošina saistaudu, piemēram, cīpslu, saišu un skrimšļu, darbību. Tas ir iesaistīts kolagēna ražošanā un darbojas kā spēcīgs antioksidants organismā.

Īpaši kultūristiem ir nepieciešams lielāks vara līmenis, lai nodrošinātu optimālu atveseļošanos un traumu profilaksi. Vara trūkums var pasliktināt kolagēna sintēzi, kā rezultātā pavājinās saistaudi un palielinās jutība pret traumām.

Ieteicamā vara dienas deva ir 1,5-3 mg, un to var iegūt no tādiem pārtikas avotiem kā orgānu gaļa, vēžveidīgie, rieksti un sēklas, pākšaugi, pilngraudu produkti un tumšā šokolāde. Lai nodrošinātu pietiekamu vara uzņemšanu, ir svarīgi ievērot sabalansētu uzturu, jo pārmērīga vara uzņemšana var būt kaitīga.

Minerālvielām un mikroelementiem, piemēram, boram, kalcijam, hromam un varam, ir būtiska nozīme muskuļu attīstībā un vispārējā veselībā. Nodrošinot pietiekamu šo uzturvielu uzņemšanu ar sabalansētu uzturu, var veicināt optimālu sniegumu, atveseļošanos un traumu profilaksi kultūristiem un sportistiem. Neaizmirstiet konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu vai uztura speciālistu, lai noteiktu savas īpašās uztura vajadzības un optimizētu minerālvielu uzņemšanu, lai gūtu maksimālu labumu.

Atstājiet savu komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā: komentāri mums ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.