D vitamīns izceļas no visiem citiem vitamīniem. Faktiski tas ir steroīdu hormons no holesterīna, ko mūsu ķermenis dabiski ražo, kad mūsu āda tiek pakļauta saules UV stariem. Šī iemesla dēļ tas ir ieguvis savu segvārdu "saules vitamīns".

Lai gan saules iedarbība ir lielisks D vitamīna avots, ar to ne vienmēr var pietikt, lai pilnībā apmierinātu mūsu ķermeņa vajadzības, tādēļ tas ir jāiegūst no pārtikas avotiem un uztura bagātinātājiem.


Tomēr tikai nedaudzi pārtikas produkti satur ievērojamu daudzumu šī svarīgā vitamīna, un tā trūkums ir satraucoši izplatīts.

Šajā rakstā mēs atklāsim vissvarīgāko informāciju, kas jums jāzina par D vitamīnu.


Tātad, kas īsti ir D vitamīns? 

D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas nozīmē, ka tas izšķīst taukos un eļļās un ilgstoši tiek uzglabāts mūsu organismā.

Ir divas galvenās uztura formas:

  • D3 vitamīns – ir atrodams pārtikas produktos, piemēram, treknās zivīs un olu dzeltenumos
  • D2 vitamīns – atrodams dažos augos, sēnēs un raugos
No šiem diviem ir zināms, ka D3 ir gandrīz divreiz efektīvāks D vitamīna līmeņa paaugstināšanā asinīs nekā D2.

Kā tas darbojas mūsu ķermenī un kādi ir ieguvumi? 

Lai D vitamīns kļūtu aktīvs mūsu ķermenī, ir jāveic divi pārveidošanas posmi.

Pirmkārt, tas tiek pārvērsts kalcidiolā (mūsu aknās), vitamīna uzglabāšanas formā, kas pēc tam tiek pārvērsts kalcitriolā (galvenokārt mūsu nierēs), D vitamīna aktīvajā steroīdu hormona formā.

Kalcitriols mijiedarbojas ar D vitamīna receptoriem, kas atrodami gandrīz katrā mūsu ķermeņa šūnā, ieslēdzot vai izslēdzot gēnus, līdzīgi kā to dara citi steroīdu hormoni.

Tas darbojas, regulējot kalcija un fosfora līmeni asinīs. Tas palīdz saglabāt mūsu kaulus stiprus un samazina osteoporozes risku. Tas arī palīdz regulēt imūnsistēmu un ir pierādīts, ka uzlabo garastāvokli un kognitīvās funkcijas. Tāpēc daudzi cilvēki, iestājoties ziemai, saslimst ar sezonālu depresiju. Nav saules, nav jautrības.

Sunshine_vitamin_d3_vplab

No kurienes jums vajadzētu iegūt D vitamīnu?

Saule

Ja dzīvojat apgabalā, kurā ir daudz saules gaismas, visticamāk, jūs varat iegūt visu nepieciešamo D vitamīnu, vienkārši sauļojoties dažas reizes nedēļā. Paturiet prātā, ka, pakļaujot lielu ķermeņa daļu saules iedarbībai, jūs ražosit vairāk D vitamīna.

Uzturoties saulē ilgu laiku, noteikti izmantojiet sauļošanās līdzekli. Lai gan saules gaisma ir veselīga, saules apdegumi var izraisīt priekšlaicīgu ādas novecošanos un palielināt ādas vēža risku.

Tā kā D vitamīns mūsu ķermenī tiek uzkrāts nedēļām vai pat mēnešiem, jums var būt nepieciešama tikai reizēm saules gaisma, lai uzturētu atbilstošu līmeni asinīs.

Tomēr daudzi cilvēki lielāko daļu gada dzīvo apgabalā, kurā nav pietiekami daudz saules, tāpēc ir absolūti svarīgi uzņemt D vitamīnu ar pārtiku un uztura bagātinātājiem, īpaši sezonās, kad saules iedarbība ir ierobežota.

Ar D vitamīnu bagāti pārtikas avoti

Foods that are rich in Vitamin D are mostly fatty fish like salmon, tuna, sardines, mackerel, swordfish, and trout. But you would have to eat them almost every day to get enough of the sunshine vitamin. Fish liver oil, such as cod liver oil, is the best dietary source of Vitamin D3, containing over double the recommended daily intake in just one tablespoon.

Other foods that harbor Vitamin D are mushrooms, egg yolks, and yeasts, although in very minimal amounts.

Uztura bagātinātāji

Daudzi cilvēki nesaņem pietiekami daudz D vitamīna no uztura vai saules gaismas, kas ir viens no galvenajiem šī vitamīna avotiem. Tāpēc D vitamīna piedevu lietošana ir laba ideja, it īpaši, ja jūs nesaņemat daudz saules iedarbības, jums ir tumša āda, esat vecāks vai citi faktori, kas ierobežo jūsu D vitamīna līmeni. Pietiekami daudz šīs uzturvielas var sniegt jums papildu atbalstu veselīgākam jūsu stāvoklim!

Trūkuma simptomi

Vai zinājāt, ka D vitamīna deficīts ir viens no visbiežāk sastopamajiem uzturvielu deficītiem? Tā ir kā klusa epidēmija.

Ja dzīvojat apgabalā ar augstu piesārņojumu vai lielā pilsētā, kur ēkas bloķē saules gaismu, regulāri lietojat sauļošanās līdzekli vai pavadāt lielāko daļu laika telpās, iespējams, jums ir D vitamīna deficīts.

Smags deficīts var izraisīt rahītu, izraisot nepareizus augšanas modeļus, muskuļu vājumu, kaulu sāpes un locītavu deformācijas. Lai gan viegls deficīts var izraisīt vājus, sāpīgus vai sāpīgus muskuļus, nogurumu, vājumu, sāpes, krampjus un garastāvokļa izmaiņas, piemēram, depresiju, dažiem cilvēkiem var nebūt simptomu.

Ir svarīgi atzīmēt, ka D vitamīna deficīts var būt kluss un var rasties gadiem ilgi. Regulāra D vitamīna līmeņa kontrole un profilaktisku pasākumu veikšana var palīdzēt izvairīties no deficīta un saglabāt vispārējo veselību.

Cik daudz D vitamīna mums patiesībā vajag?

Ieteicamā summa katram ekspertam ir atšķirīga. Daži saka, ka cilvēkiem vajadzētu patērēt 600-800 starptautiskās vienības (SV) dienā, daži saka, ka ir droši palielināt līdz 4000 SV dienā. Patiesība ir tāda, ka vienīgais veids, kā precīzi zināt, cik daudz D vitamīna jums ir nepieciešams, ir izmērīt līmeni asinīs.

Vai var pārdozēt D vitamīnu? 

Šī saules vitamīna pārdozēšana ir mīts. D vitamīna toksicitāte ir ļoti reta un notiek tikai tad, ja ilgstoši lietojat ļoti lielas devas. Galvenie toksicitātes simptomi ir apjukums, depresija, vemšana, sāpes vēderā, koncentrēšanās trūkums un augsts asinsspiediens.

D vitamīna toksicitāte notiek reti, taču tā ir iespējama un var izraisīt kalcija līmeņa paaugstināšanos organismā. Parasti tas notiek, ja ilgstoši lietojat ļoti lielas D vitamīna piedevas devas. Tomēr maz ticams, ka tas notiks ar uzturu vai saules iedarbību, jo mūsu ķermenis regulē saules gaismas radītā D vitamīna daudzumu.

Galvenie toksicitātes simptomi ir reibonis, apjukums, depresija, apetītes zudums, vemšana, slāpes, nogurums, slikta dūša, koncentrēšanās trūkums, depresija un augsts asinsspiediens.

Padomi D vitamīna līmeņa optimizēšanai

Lai optimizētu D vitamīna līmeni, ir svarīgi koncentrēties uz sabalansētu uzturu, kas ietver ar D vitamīnu bagātu pārtiku. Bet paturiet prātā, ka barības vielas parasti nedarbojas atsevišķi, bet ir atkarīgas viena no otras. Palielināta vienas uzturvielas uzņemšana var palielināt jūsu nepieciešamību pēc citas. D vitamīns darbojas kopā ar magniju un A un K vitamīniem, lai veicinātu veselību.

Daži pētnieki apgalvo, ka taukos šķīstošie vitamīni darbojas kopā un ka ir ļoti svarīgi optimizēt A un K vitamīna uzņemšanu, vienlaikus papildinot to ar D3 vitamīnu. Tas ir īpaši svarīgi K2 vitamīnam, citam taukos šķīstošam vitamīnam, ar kuru lielākā daļa cilvēku nesaņem pietiekami daudz.

Magnijs, kas ir vēl viens svarīgs minerāls, kura bieži trūkst mūsdienu uzturā, var būt svarīgs arī D vitamīna funkcijai.

Ja jūs pavadāt maz laika saulē un reti ēdat treknas zivis, izmēģiniet uztura bagātinātājus. Pietiekama D vitamīna uzņemšana var ievērojami uzlabot imūnsistēmu un vispārējo veselību. Šeit, uzņēmumā VPLab, mēs lepojamies ar mūsu D3 vitamīnu 2000 SV un 4000 SV, kā arī mūsu D3 gumijas gumijām, kas paredzētas gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Atstājiet savu komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā: komentāri mums ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.