Agrās rīta celšanās un braukšana sastrēgumos vai pārpildītā transportā absolūtā tumsā (un analoģiska aina atpakaļceļā uz mājām), nu ir garām! Taču izmisumā liek mums krist ne jau tikai laikapstākļi. Biežās garastāvokļa svārstības, apātija, bet dažkārt pat depresija mūsdienās, diemžēl, nav nekāds retums pat dienvidniekiem. Daudzi jo daudzi cilvēki vienkāršu un ātru risinājumu rod aptiekā nopērkamajos antidepresantos. Taču šo preparātu efektivitāte un drošums raisa virkni jautājumu. Vp.lv cīņai ar sliktu omu izvēlas vienīgi dabīgus līdzekļus!

Pētījumi pierāda, ka lielākoties antidepresanti ir ne vairāk efektīvi, kā placebo tabletes. Tai pat laikā saraksts ar to izraisošajiem blakusefektiem var būt patiesi biedējošs: pieņemšanās svarā, paaugstināts sirdslēmju risks, emocionālais lēnīgums, novājinātā reproduktīvā funkcija un pat pašnāvnieciskas tieksmes...

Par laimi, pakļaut sevi šādām briesmām vairs nav vajadzības. Alternatīvās pieejas, kas iekļauj uzturvielām bagātināto diētu, ar šo uzdevumu tiek galā uz izcili.
Dabīgo antidepresantu princips

Mūsu oma ir tiešā veidā atkarīga no tādiem hormoniem, kā serotonīns un dopamīns, kā arī virknes citu centrālās nervu sistēmas neiromediatoru. To izstrāde notiek smadzenēs un, lai vai cik tas dīvaini neizklausās, zarnās. Tāpēc pozitīvi ietekmējošs uzturs paredz produktus, kas baro smadzenes, uzlabo kuņģa-zarnu trakta darbu, samazina iekšējos iekaisumus un palielina organisma spēju tajā esošo uzturvielu uzsūkšanos.

Zemāk ir augu izcelsmes produktu saraksts, kas ir uzskatāmi par dabīgiem antidepresantiem.

1. Zaļumi

Kāposti, spināti, rukola, mangolds (lapu biete), bok čoi (pak čoi), lapu kāposti jeb kale... Tie visi ir pārpilni ar kāliju, kalciju, magniju, dzelzi, folijskābi un C vitamīnu. Šīs uzturvielas palīdz organismam ražot serotonīnu un dopamīnu, kā arī regulē kortizola – hormona, kas tiek izstrādāts stresa laikā – līmeni. Šo lapu zaļumu lietošana uzturā uzlabo asins piegādi smadzenēs un samazina tieksmi pēc saldumiem. Turklāt ir šķiedrvielu avots, kas ir būtisks zarnu pareizai funkcionēšanai.

2. Avokado

Bagātināti ar magniju, omega-3 taukskābēm, B grupas vitamīniem un kāliju – viss nepieciešamais, lai uzturētu smadzeņu šūnu un neironu aktivitātes funkcionēšanu.

3. Saldie kartupeļi vai batāte

Satur L-triptofānu, vienu no 8 neaizstājamām aminoskābēm, kas novērš depresiju.

4. Brokoļi

Šis kāposts ir bagātināts ar augu komponentu, kalciju un B6 vitamīnu. Brokoļus vari uzturā lietot kaut katru dienu; optimāls daudzums pieaugušam cilvēkam – 1 glāze brokoļu, kas gatavoti uz tvaika.

5. Zaļie sparģeļi

Folijskābes avots, kas ir augsti efektīva uzturviela cīņā ar emocionālo panīkumu.

6. Kvinoja

Augsts magnija, dzelzs, B grupas vitamīnu un pilnu organismam nepieciešamo aminoskābju komplekts. Citiem vārdiem, īsts superēdiens vienmēr možam prātam un lieliskai omai.

7. Banāni

Līdzīgi kā saldie kartupeļi, satur L-triptofānu – aminoskābi, kurai ir ietekme uz serotonīna, dopamīna un citu nervu sistēmas neiromediatoru izstrādi, bet tie, savukārt, tiešā veidā ietekmē uzvedību, omu, kognitīvas funkcijas un miegu.

8. Valrieksti

Veselīga uzkoda, kas omas celšanai ir gluži kā radīta. Valrieksti ir bagātināti ar omega-3 taukskābēm, magniju un E vitamīnu – uzturvielām, kuru efektivitāte cīņai ar stresu un depresijām tika pierādīta klīniski. Vēl tā stimulē melotonīna izstrādi, kas nepieciešams kvalitatīvam miegam.

9. Čia, lina, kaņepju, ķirbju un saulespuķu sēklas

Satur omega-3 taukskābes, L-triptofānu, dzelzi un šķiedrvielas – uzturvielas, kurām ir būtiska nozīme smadzeņu un zarnu darbībā.

10. Produkti, kas satur probiotiķus

Kimči, skābētie kāposti, tempē un tiem līdzīgie produkti sniedz pozitīvu ietekmi uz zarnu mikrofloru, kurā, savukārt, tiek ražots serotonīns. Neliels probiotiķu daudzums ikdienas uzturā palīdz pārdzīvot nemieru un stresu.

11. Safrāns un oregano

Garšvielas, kurām piemīt spēcīgas terapeitiskās īpašības. Oregano satur kofeīna un rozmarīna skābi, kā arī kvercetīnu – vielu, kas godam tiek galā ar sliktu omu un depresiju. Safrāns – spēcīgs antioksidants un pretiekaisuma līdzeklis ar augstu B grupas vitamīnu un karotinoīdu saturu. Safrāna lietošana uzturā sniedz pozitīvu ietekmi uz gremošanas sistēmas darbu.

12. Tumšā šokolāde ar kakao saturu no 70% un augstāk

Stimulē galvas smadzeņu darbu un uzlabo koncentrēšanās spējas. Vēl šokolāde satur anadamīnu – neiromediatoru, kas uzlabo omu burtiskā nozīmē.

13. Zaļā tēja

Satur teanīnu – aminoskābi, kas samazina stresa ietekmi uz organismu un atslābina muskuļus.

Depresijas pamatā mēdz būt vairāku iemeslu komplekss: hormonālais disbalanss, uzturvielu trūkums, gremošanas traucējumi, iekšējie iekaisumi, mazkustīgs dzīvesveids un pat apkārtējās vides piesārņojumi. Atšķirībā no parastām zālēm, dabīgie līdzekļi sniedz kompleksu iedarbību. Iesakām pievērst uzmanību arī citiem, veseliem un laimīgiem cilvēkiem raksturīgiem dzīvesveida komponentiem: regulārs sports, akupunktūra, vismaz 8 stundas miega, veselīgas brokastis un meditācija.

Оставить комментарий

Обратите внимание: комментарии должны быть одобрены до их публикации.