L-karnitīns (L-Carnitine) ir aminoskābe, ko mēdz dēvēt arī par Bt vitamīnu. Vispirms ir jāpievērš uzmanība burtam L.Tas tāpēc, ka bioloģiskā aktivitāte piemīt tikai karnitīna L-formām. Ja karnitīnu saturoša preparāta nosaukumā nav burta L (bet uzrādīts burts D vai vispār nav uzrādīts nekāds), tad šāds preparāts ir bioloģiski neaktīvs.

Principā karnitīns ir dabiska viela, kas nokļūst cilvēka organismā kopā ar dzīvnieku olbaltumvielām un uzkrājas skeleta un sirds muskuļos. Un šeit karnitīns arī izvērš savu daudzpusīgo darbību.

L-karnitīns darbojas kā aktīvo taukskābju receptors un uzkrājējviela šūnu vielmaiņā, kā dēļ L-karnitīnam ir izšķiroša loma tauku šķelšanā un enerģijas radīšanā. Liekie tauki, no barības nokļūstot asinīs, ātri uzkrājas organisma “tauku depo” (zemādas slānī, aknās utt.). Daudzas vielas spēj saskaldīt taukus asinīs vēl pirms tie nokļūst “depo” (piemēram, lipāzes fermenti, kofeīns u.tml.). Šajā procesā lielos daudzumos veidojas taukskābes un glicerīns, kas šūnās, kur tie sadegot radītu enerģiju, iekļūst ar grūtībām. Karnitīns palīdz taukiem iekļūt šūnā cauri šūnas apvalkam. Klīniskajos pētījumos L-karnitīns izrādījās iedarbīgs, lietojot to kā komponentu kopējā svara samazināšanas programmā, būtiski samazinot svaru, ķermeņa masas indeksu (norādot uz ievērojamu pietuvošanos ideālam svaram) un tauku saturu ķermenī. L-karnitīns arī ir efektīvs pie svara regulēšanas, lietojot to kopā ar citu diētisko uzturu, kā, piemēram, hroma pikolinātu (hromu). L-karnitīns palīdz regulēt svaru, palielinot ātrumu, pie kura notiek taukskābju šķelšana, palielina paliekošo vielmaiņas ātrumu (ātrums, ar kuru ķermenis sadedzina kalorijas ķermeņa funkciju uzturēšanai), nodrošinot proteīna sintēzi (muskuļos) un iespējami izsaucot apetītes samazināšanos.

Visbeidzot, ir vēl profilaktisks labums no karnitīna lietošanas - aterosklerozes rašanās riska samazināšana. Īsi sakot, karnitīns paaugstina organisma izturību, t.i., tā spēju ilgstoši izturēt fiziskas slodzes. Lietojot karnitīnu kursveidīgi, krasi uzlabojas sirds enerģētika, jo taukskābes sastāda 70-75 % no sirds muskuļa uzturvielām.

Bez tam L-karnitīns var pasargāt sirdi no sirds muskuļa išēmijas (asins plūsmas samazināšanās pie stenokardijas, kas var būtiski vājināt sirds mehānisko funkcionēšanu un novest pie sirds lēkmes), un samazināt sirds lēkmes ilgumu vai nopietnumu. L-karnitīns ir noderīgs arī cilvēkiem, kuri cieš no krūšu angīnas (sāpes krūšu kurvī ir līdzīgas sāpēm pie sirds muskuļa išēmijas), šādos gadījumos palīdzot izturēt slodzes.

Karnitīna iedarbība izpaužas vēl tādējādi, ka pie tauku sašķelšanās organisms saņem papildu enerģiju, kas ļauj muskuļus pakļaut lielākai slodzei. Oglekļa ekonomija aizkavēs spēka izsīkšanās sākumu, un tādā veidā tiks pagarināts fizisko slodžu izpildījuma laiks. L-karnitīna lietošana pirms fiziskām slodzēm pazemina pienskābes uzkrāšanos, tādā veidā pazeminot noguruma iestāšanās slieksni. Bez tam L-karnitīnu sekmīgi lieto, lai atvieglotu muskuļu sāpes pēc fiziskām slodzēm.

Ir arī veikts lielisks iepriekšējais pētījums, kura gaitā tika atklāts, ka L-karnitīns var palīdzēt AIDS pacientiem, kuriem izrakstīts zidovudīns (AZT).

Tagad apkoposim visu. Karnitīns ir mazmolekulāra uztura piedeva, kam piemīt taukus sadedzinoša iedarbība. Kā novājēšanas līdzeklis ir plaši izplatīts (tajā skaitā arī dažādās kombinācijās ar hromu, kofeīnu u.tml.). Tā kā karnitīnam nepiemīt nekādi blakus efekti, produktu izraksta ilgstošai kursveida lietošanai, atkarībā no fiziskajām slodzēm katrs kurss ilgst 2-4 nedēļas. Vienreizēja lietošanas deva ir 500-1000 mg 30-40 minūtes pirms jebkuras fiziskas slodzes vai 15-20 minūtes pirms ēšanas.

Apskati L-Carnitine produktus šeit.

komentāri

I18n Error: Missing interpolation value "autors" for "{{ autors }} teica:"

Paldies par īsu,skaidru un saprotamu informāciju par šo preparātu.Tagad varu droši to lietot.

Atstājiet savu komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā: komentāri ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.